Медичний комплекс Мрія
01013, м. Київ,
вул. Будіндустрії, 5А
Графік роботи
Графік роботи клініки - 09.00 - 16.45
Прийом пацієнтів - 09:00 - 15.00
Субота - вихідний
Неділя - вихідний

Патогенний стафілокок

Збудник стафілокока - Staphylococcus aureus - анаеробні бактерії, які мають округлу форму (форму кока).

Про захворювання:

Цим мікроорганізмом колонізовано близько чверті населення планети. Зазвичай він поширюється в носовій порожнині, паховій області, під пахвами, а також на інших частинах шкіри. В більшості випадків - ці бактерії є частиною шкірної флори людини і не викликає ніяких проблем.

Однак при збільшенні кількості бактерій на шкірі, вони починають проникати в глибокі шари шкіри через мікротріщини і можуть призвести до шкірних інфекцій  та абсцесу. Патологічні процеси можуть зачіпати печінку, нирки, селезінку, головний мозок, м'язи, кістки і суглоби, що веде до вкрай негативних наслідків, тому при підозрі на наявність інфекції, слід негайно звернутися до лікаря.

Виділяють кілька найбільш поширених видів стафілококів:

 • Гемолітичний стафілокок - вражає верхні дихальні шляхи та викликає гнійну ангіну, фарингіт, тонзиліт, бронхіт та інші запальні захворювання. Дані бактерії дуже стійкі і важко піддаються терапії.
 • Золотистий - надзвичайно стійкий майже до всіх видів антибіотиків пеніцилінового ряду, антисептиків, високих температур, прямих сонячних променів. Викликає ураження шкіри, такі як екзема, абсцес, фурункули, ураження шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів, слизових оболонок, в гіршому випадку призводить до токсичного шоку.
 • Епідермальний - живе на поверхні шкіри і слизових будь-якої здорової людини і не несе ніякої шкоди. Але, якщо ця бактерія потрапляє в кров людини з ослабленим імунітетом, що найчастіше відбувається при хірургічних операціях, використанні неправильно оброблених інструментів, катетерів, відбувається зараження крові, що веде до запалення внутрішньої оболонки серця.
 • Сапрофітний – не зважаючи на те, що цей вид найменш небезпечний, при зараженні він призводить до загальної інтоксикації організму. Дані мікроорганізми часто є збудниками запалення уретри і сечового міхура. Переважно це характерно для жінок в силу анатомічних особливостей будови їх сечостатевої системи. При відсутності лікування цистит тягне за собою запалення нирок і проблеми з зачаттям дитини.

Симптоми і форми стафілокока у дорослих і дітей:

Симптоми різняться в залежності від стану імунітету, способу і місця інфікування. Виділяють ряд найбільш характерних ознак:

 • підвищена температура;
 • нагноєння порізів, набряклість, гнійні висипання на шкірі і слизових, свербіж та почервоніння очей;
 • відсутність нюху і носового дихання;
 • першіння у горлі, болючість при ковтанні, сухий кашель;
 • нудота, блювота, загальна ослаблений стан;
 • сильні головні болі, напади епілепсії, сильна задишка;
 • хворобливі відчуття в суглобах.

Однією з найпоширеніших форм стафілококів у дорослих людей є його безсимптомне носійство. Здорова людина не відчуває будь-яких ознак захворювання до тих пір, поки не з'явиться провокуючий фактор, який дасть поштовх розвитку хвороби.

Для жінок найбільш небезпечний сапрофітна форма, здатна привести до виникнення циститу.

Ризик розвитку інфекції у дитини також досить великий. Особливу небезпеку становить стафілокок у дітей у віці до року.

Причини виникнення:

Бактерія потрапляє в організм людини через ранки і мікротріщини на шкірі. Інфекція, проникнувши через рану, починає розмножуватися в крові, поширюється по організму, вражаючи легені, серце, мозок, печінку, нирки, суглоби.

Зараження може статися наступними способами:

 • контактно-побутовий шлях - при використанні особистих предметів хворого;
 • повітряно-крапельний - при близькому спілкуванні з зараженим;
 • фекально-оральний - на брудних фруктах, овочах та інших продуктах харчування, брудному посуді та руках;
 • вертикальний - при проходженні дитини через родові шляхи зараженої матері при пологах;
 • нерідко інфікування відбувається під час хірургічного втручання через медичний інструментарій і під час проведення різних маніпуляцій.

Діагностика:

Діагностувати інфекцію може тільки лікар за результатами аналізу на стафілокок. Проведення аналізу рекомендується при наявності симптомів хвороби. Для аналізу здійснюється забір матеріалу з області, де імовірно розвивається інфекція. Аналіз дозволить визначити конкретний вид інфекції, що  допоможе лікарю підібрати персональну схему лікування.

Лікування:

При класичному лікуванні стафілокока застосовують антибіотики, антибактеріальні засоби в поєднанні з імуномоделюючою терапією. Препарати підбираються з урахуванням стійкості стафілокока до великого ряду медикаментів.

Також лікування стафілокока може проводитися хірургічним способом при наявності гнійного ураження в області зараження. Також може знадобитися видалити інфікований імплант, катетер тощо.

Які аналізи необхідно здати

В першу чергу, для визначення наявності інфекції здається аналіз на стафілокок.

При захворюваннях дихальних шляхів здають мазок з носо-і-ротоглотки, при циститі - сечу, при розладі шлунково-кишкового тракту - кал, при шкірних ураженнях - зішкріб із шкіри, а, якщо є підозри на велике зараження, здають кров.

До якого лікаря звертатися

Але якщо у вас тільки з'явилися підозри і ви хочете отримати точний діагноз, Вам слід звернутися до сімейного лікаря, з дітьми - до педіатра. Лікар проведе діагностику і на підставі отриманих результатів спрямує Вас до необхідного вузького спеціаліста. Запущеними випадками захворювання займається лікар-інфекціоніст.

Профілактика стафілокока:

Головним заходом профілактики зараження стафілококом є ​​постійне дотримання правил гігієни. Після перебування в громадських місцях або контакту з предметами загального користування необхідно ретельно мити руки з милом. Також не контактувати з головним джерелом зараження стафілококом - хворими людьми.

Рекомендується вести здоровий спосіб життя, займатися фізичною активністю, правильно харчуватися, дотримуючись балансу вітамінів і всіх необхідних мікроелементів, споживати достатню кількість води.

Міцний імунітет стримає активність патогенного мікроорганізму в межах безпечної норми.

Не намагайтеся лікувати захворювання самостійно. Це може не тільки не принести результату, а й бути небезпечно!

У разі необхідності - до Ваших послуг, наші спеціалісти. Щодня, окрім вихідних та святкових днів з 9.00 до 15.00, Ви маєте можливість отримати вичерпну інформацію за телефонами:

+ 38 095 818 96 18
+ 38 044 531 42 83

+ 38 044 280 20 37