Патогенний стафілокок
Про захворювання:
Цим мікроорганізмом колонізовано близько чверті населення планети. Зазвичай він поширюється в носовій порожнині, паховій області, під пахвами, а також на інших частинах шкіри. В більшості випадків - ці бактерії є частиною шкірної флори людини і не викликає ніяких проблем.
Однак при збільшенні кількості бактерій на шкірі, вони починають проникати в глибокі шари шкіри через мікротріщини і можуть призвести до шкірних інфекцій та абсцесу. Патологічні процеси можуть зачіпати печінку, нирки, селезінку, головний мозок, м'язи, кістки і суглоби, що веде до вкрай негативних наслідків, тому при підозрі на наявність інфекції, слід негайно звернутися до лікаря.
Виділяють кілька найбільш поширених видів стафілококів:
- Гемолітичний стафілокок - вражає верхні дихальні шляхи та викликає гнійну ангіну, фарингіт, тонзиліт, бронхіт та інші запальні захворювання. Дані бактерії дуже стійкі і важко піддаються терапії.
- Золотистий - надзвичайно стійкий майже до всіх видів антибіотиків пеніцилінового ряду, антисептиків, високих температур, прямих сонячних променів. Викликає ураження шкіри, такі як екзема, абсцес, фурункули, ураження шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів, слизових оболонок, в гіршому випадку призводить до токсичного шоку.
- Епідермальний - живе на поверхні шкіри і слизових будь-якої здорової людини і не несе ніякої шкоди. Але, якщо ця бактерія потрапляє в кров людини з ослабленим імунітетом, що найчастіше відбувається при хірургічних операціях, використанні неправильно оброблених інструментів, катетерів, відбувається зараження крові, що веде до запалення внутрішньої оболонки серця.
- Сапрофітний – не зважаючи на те, що цей вид найменш небезпечний, при зараженні він призводить до загальної інтоксикації організму. Дані мікроорганізми часто є збудниками запалення уретри і сечового міхура. Переважно це характерно для жінок в силу анатомічних особливостей будови їх сечостатевої системи. При відсутності лікування цистит тягне за собою запалення нирок і проблеми з зачаттям дитини.
Симптоми і форми стафілокока у дорослих і дітей:
Симптоми різняться в залежності від стану імунітету, способу і місця інфікування. Виділяють ряд найбільш характерних ознак:
- підвищена температура;
- нагноєння порізів, набряклість, гнійні висипання на шкірі і слизових, свербіж та почервоніння очей;
- відсутність нюху і носового дихання;
- першіння у горлі, болючість при ковтанні, сухий кашель;
- нудота, блювота, загальна ослаблений стан;
- сильні головні болі, напади епілепсії, сильна задишка;
- хворобливі відчуття в суглобах.
Однією з найпоширеніших форм стафілококів у дорослих людей є його безсимптомне носійство. Здорова людина не відчуває будь-яких ознак захворювання до тих пір, поки не з'явиться провокуючий фактор, який дасть поштовх розвитку хвороби.
Для жінок найбільш небезпечний сапрофітна форма, здатна привести до виникнення циститу.
Ризик розвитку інфекції у дитини також досить великий. Особливу небезпеку становить стафілокок у дітей у віці до року.
Причини виникнення:
Бактерія потрапляє в організм людини через ранки і мікротріщини на шкірі. Інфекція, проникнувши через рану, починає розмножуватися в крові, поширюється по організму, вражаючи легені, серце, мозок, печінку, нирки, суглоби.
Зараження може статися наступними способами:
- контактно-побутовий шлях - при використанні особистих предметів хворого;
- повітряно-крапельний - при близькому спілкуванні з зараженим;
- фекально-оральний - на брудних фруктах, овочах та інших продуктах харчування, брудному посуді та руках;
- вертикальний - при проходженні дитини через родові шляхи зараженої матері при пологах;
- нерідко інфікування відбувається під час хірургічного втручання через медичний інструментарій і під час проведення різних маніпуляцій.
Діагностика:
Діагностувати інфекцію може тільки лікар за результатами аналізу на стафілокок. Проведення аналізу рекомендується при наявності симптомів хвороби. Для аналізу здійснюється забір матеріалу з області, де імовірно розвивається інфекція. Аналіз дозволить визначити конкретний вид інфекції, що допоможе лікарю підібрати персональну схему лікування.
Лікування:
При класичному лікуванні стафілокока застосовують антибіотики, антибактеріальні засоби в поєднанні з імуномоделюючою терапією. Препарати підбираються з урахуванням стійкості стафілокока до великого ряду медикаментів.
Також лікування стафілокока може проводитися хірургічним способом при наявності гнійного ураження в області зараження. Також може знадобитися видалити інфікований імплант, катетер тощо.
Які аналізи необхідно здати
В першу чергу, для визначення наявності інфекції здається аналіз на стафілокок.
При захворюваннях дихальних шляхів здають мазок з носо-і-ротоглотки, при циститі - сечу, при розладі шлунково-кишкового тракту - кал, при шкірних ураженнях - зішкріб із шкіри, а, якщо є підозри на велике зараження, здають кров.
До якого лікаря звертатися
Але якщо у вас тільки з'явилися підозри і ви хочете отримати точний діагноз, Вам слід звернутися до сімейного лікаря, з дітьми - до педіатра. Лікар проведе діагностику і на підставі отриманих результатів спрямує Вас до необхідного вузького спеціаліста. Запущеними випадками захворювання займається лікар-інфекціоніст.
Профілактика стафілокока:
Головним заходом профілактики зараження стафілококом є постійне дотримання правил гігієни. Після перебування в громадських місцях або контакту з предметами загального користування необхідно ретельно мити руки з милом. Також не контактувати з головним джерелом зараження стафілококом - хворими людьми.
Рекомендується вести здоровий спосіб життя, займатися фізичною активністю, правильно харчуватися, дотримуючись балансу вітамінів і всіх необхідних мікроелементів, споживати достатню кількість води.
Міцний імунітет стримає активність патогенного мікроорганізму в межах безпечної норми.
Не намагайтеся лікувати захворювання самостійно. Це може не тільки не принести результату, а й бути небезпечно!
У разі необхідності - до Ваших послуг, наші спеціалісти. Щодня, окрім вихідних та святкових днів з 9.00 до 15.00, Ви маєте можливість отримати вичерпну інформацію за телефонами:
+ 38 095 818 96 18
+ 38 044 531 42 83
+ 38 044 280 20 37